5 mil před přístavem JALTA se hlásíme pobřežní stráži. Ta má volací znak Lebeď. Před přístavem opět na port control. Povolení vplout do přístavu dostanete, až po objednání agenta. Ten stojí okolo 200 EUR. Minimálně půl dne pak budete vypisovat různé nesmyslné formuláře, k tomu potřebujete i lodní razítko s názvem lodě, registračním číslem a domovským přístavem. Potom přijde komise celníků, pohraničníků, doktora i hygieny a opět budete podepisovat doklady. Po všech těchto úkonech dostanete potvrzené doklady pro plavbu. Před každým vyplutím z přístavu, však musíte jít na pohraniční stráž a ta vám do Crew listu potvrdí razítkem povolení k přeplavbě do dalšího přístavu. Tam se musíte opět přihlásit u pohraničníků a takhle pořád dokola. Během plavby vás pak neustále sledují na radaru a volají vás ke kontrole pozice. Pokud budete odpovídat pouze na hlášení v angličtině, tak si ušetříte spoustu času. Anglicky moc neumí. Já používal ruštinu a neustále mě volali a vyptávali se.
V JALTĚ jsou 2 přístavy, je třeba plout do městského ne do nákladního. Je zde molo pro jachty s vodou a elektrikou. Cena 25 EUR.
BALAKLAVA je pěkná marina s vybavením schovaná v perfektně chráněné zátoce. Cena 20 EUR a nafta 0,50 EUR. Dříve zde bývala základna ponorek a je zde po ní muzeum.
SEVASTOPOL je velký přístav, kde kotví ruská flotila. Jachty stojí v Jacht clubu 51, hned vpravo za vjezdem. Cena 20 EUR s elektrikou, voda zvlášť.
ODĚSA má v nákladním přístavu marinu. Je zde velmi ochotný personál a poměrně snadné celní odbavení. Není zde totiž potřeba agent, takže ušetříte mnoho peněz. Cena 25 EUR. přístav je přímo v centru a to stojí za prohlídku.
Kotvení na Uklrajině je bez problémů, akorát vás vždy vyzve vysílačkou pobřežní stráž k identifikaci. Ráno při odplutí, pak musíte opět nahlásit, že odplouváte. Je to země pro jachtaře dost byrokraticky nepochopitelná, ale určitě stojí za návštěvu. Pobřeží Krymu je úžasné a i rovná step nabízí spoustu zážitků, včetně milionu komárů. Ceny jsou zde hodně přijatelné.