V pondělí 13. dubna za svítání opouštím Bahamy a nastavuji kurs západ na Floridu. Fouká skvělý jiho-východní vítr, který mi pomůže zdolat nepříznivý Golfský proud. Ten má sílu 3 uzle a snáší mě hodně k severu. Navečer zakotvím v nejznámějším městě Floridy v Miami. Zde mohu stát na kotvě, takže nemusím platit nesmyslně drahé zdejší mariny. Druhý den se jdu přihlásit na celnici a krátce si projdu centrum města. Vše je zde takové americké a veliké vzdálenosti. Bez auta je to zde hodně složité.
Miami Beach je ostrov, na kterém vyrostla nejluxusnější část v Miami. Ceny bytů a domů zde dorůstají astronomických částek, takže si zde dovolí bydlet jenom ti nejbohatší. Zbytek jsou turisté, kteří jsou ochotni platiti nesmyslné ceny hotelů. Oběd zde pořídíte za 15 USD, pivo 5 USD, kopeček zmrzliny 6 USD. Na okolních ostrovech mají rezidence nejbohatší Američané včetně známých filmových hvězd. Ceny domů zde začínají od 10 milionů USD. Je to místo, kam se tedy rozhodně vracet nemusím.
Mým hlavním úkolem na Floridě jsou opravy. Jenže v Miami sehnat servis je obrovský problém. Všichni jsou vytíženi několik týdnů dopředu a nikdo nemá čas. Odplouvám tedy po vnitřní Intercoastal waterway na jih do Key Largo. Zde mám slíbenou opravu generátoru. Jenže jej musím nejdříve vymontovat a poslat do dílny. Manipulace se 100 kg těžkým přístrojem není jednoduchá, ale vše jsem zvládl a již je v dílně. Dobu čekání musím využít na další opravy a že je jich mnoho.
Generátor je v dílně, takže mám mnoho času na další opravy. Kupuji novou 40 kg těžkou kotvu Rocna a usilovně pracuji na motoru. Motor začal kouřit, takže musím zkontrolovat všechny vstřiky a jeden je vadný po 500 motohodinách. Poslední 4 měsíce jsem jezdil bez termostatu, protože se mě přehříval motor. Musím tedy tuto závadu odstranit a montuji zpět nový termostat a kontroluji vše co se dá. Na doporučení mechanika měním i vodní pumpu a v podstatě dělám takovou malou generálku systému chlazení. Vše několikrák zkontroluji a motor se stále přehřívá. Také zjišťuji, že místo nafty mám v nádrži jakousi hnědou břečku. Takže vše kontroluji, čistím, měním a vše pořád dokola.
Po 2 týdnech v dílně je generátor opravený a mechanici mě ho přivezou k molu, kam jsem musel přejet. Pomohou mi jej spustit do motorárny a samotnou instalaci si již provedu sám. Po 2 hodinách generátor naskočí a pracuje jako švýcarské hodinky. Má novou vložku válce, píst a pístní kroužky, takže doufám, že na generátor již několik let ani nesáhnu.
Po 3 týdnech mám konečně hotovo a mohu pokračovat. Vyplouvám vnitřním kanálem na jih a zakotvím ve městě Marathon. Stojím na kotvě, protože mariny jsou zde neskutečně drahé / 100 USD - den /, ale mám stejně jako všude na Floridě neskutečné problémy s člunem. V marině chtějí za vyvázání člunu 10 USD a vše okolo je privátní kam se nesmíte ani přiblížit. Když jsem slušně požádal, zda si mohu na chvíli uvázat člun a dojít si nakoupit, tak na mě chtěli volat policii. Nechápu co zde žije za lidi, ale jsem z Floridy hodně rozčarován. Vše je nezkutečně drahé, všude daleko, lidé si hrají na snoby.
Ve městě Marathon je nemocnice pro želvy. Nemocné nebo zraněné želvy, které se najdou v celé oblasti Floridy jsou sváženy právě sem. Zde dostanou kvalitní péči a většinu želv se podaří zachránit. Uzdravené se pak opět vypouští do moře. Největším nebezpečím pro želvy jsou plasty, které si pletou s medůzami a po jejich pozření jich mnoho zahyne.
7 miles bridge - 7 mílový most je známým mostem na Floridě spojující Marathon s Key West. V roce 1912 byla otevřena železniční cesta z Miami přes tento most na Key West. Díky tomuto mostu se vypravoval z New Yorku vlak Havana expres, který končil na nejjižnějším místě Floridy. Zde cestující nasedli na loď, která je přepravila 80 mil do Havany. Jenže v roce 1935 most zničil silný hurikán a bylo rozhodnuto postavit nový most, ale silniční.
Key West je nejjižnější ostrov na Floridě. Při provozování vlaku Havana expres zde bylo vybudováno mnoho historických staveb, které jsou dnes velkou turistickou atrakcí. Všude jsou restaurace, bary, obchody a galerie. Potkávají se zde turisté z celého světa a kdo nebyl na Key West prostě nebyl na Floridě.
Celý poslední rok jsem se trochu obával o trvanlivost servisních baterií. Jejich životnost skončila právě nyní po 9 letech. Naštěstí je to zde v Americe, kde se vyrábějí baterie Lifeline a podařilo se mi je sehnat na internetu za dobrou cenu. Každá váží 70 kg, takže je sám převézt ze břehu člunem do lodi a sám nainstalovat není moc jednoduché. Ale jako vždy jsem si poradil a doufám, že mám na dlouhou dobu po starostech.
V Miami se všude mluví španělsky, protože zde žijí emigranti ze střední Ameriky a hlavně Kuby. Jsou zde všude španělské nápisy a mnoho emigrantů vůbec neumí anglicky. Je zde například čtvrť Malá Havana. No a protože latinos milují latinskou hudbu, tak zde také všude zní latinská hudba. O víkendu se zde konal festival salsy. Byla to úžasná přehlídka kapel hrající salsu. Všichni se skvěle bavili, jenom škoda že vše rušil silný déšť.
Na kotvišti v Miami jsem potkal zajímavého českého tuláka Toma. Ten se v roce 2003 vydal s batohem na čundr a ten stále pokračuje. Procestoval Evropu a severní Afriku a v roce 2010 přeplul s dalším českým jachtařským dobrodruhem Martinem Dolečkem Atlantik. Pak pokračoval po Karibských ostrovech a střední Americe až na Floridu. Zde si nyní koupil starou plachetnici, na které žije s Gretou z Kostariky. Tom je jasným příkladem, že i dnes se nechá cestovat s minimálními náklady a nechá se uživit vlastní příležitostnou prací. Má velké plány, vyměnit loď za větší a vyrazit do Pacifiku. Tak to oběma ze srdce přeji a třeba se tam jednou opět potkáme.
Po dlouhé době jsem konečně vyplul směrem na jih. Jenže mojí smůle asi není stále konec, protože se mě zadřelo ložisko vodní pumpy na odsolovači. Musel jsem tedy zastavit ve městě Marathon a opravovat. K tomu se ještě přidal motor na dinghy, který začal stávkovat. Mezitím se na oceánu vytvořil první letošní hurikán Danny a míří směrem na Floridu. 4 dny jsem se věnoval opravě a čekám kudy půjde hurikán a podle toho zvolím cíl další plavby.
23. srpna odplouvám konečně z Floridy. Byl jsem zde 4 měsíce a v podstatě celou dobu jsem se věnoval opravám. Byl to také hlavní důvod sem plout. Amerika je samozřejmě vyspělá ekonomika a vše zde funguje, i když je vše neskutečně drahé. Florida je plná privátních domů až k moři, takže máte problém kdekoliv vystoupit na břeh. Já osobně jsem zde moc nadšený nebyl. Mám rád přírodu, volnost, čisté moře a to jsem zde nenašel. Jsem tedy rád, že pluji pryč a vracím se známou trasou na Bahamy.