Mezi ostrovem Providencia a Hondurasen leží při pobřeží Nikaragui rozsáhlá mělčina korálových reefů. Čeká mě 350 mil a z toho je polovina nad touto mělčinou. Hloubka moře se zde pohybuje mezi 10 a 20 metry a občas se objeví nějaký útes pod hladinou. Plavba v noci je tedy poměrně náročná na navigaci a jsem velmi rád, že ji mám za sebou. 6. února připlouvám na první karibský ostrov v Hondurasu a tím je Guanaja. Obyvatelé jsou směsicí potomků pirátů, karibských otroků a honduraských indiánů. Všichni jsou velmi přátelští a na rozdíl od pevniny je zde naprosto bezpečno.
Na Utilu se vlastně jezdí pouze kvůli potápění. Je zde mnoho potápěčských center a skutečně jsou všechna dokonale vytížena. Nechal jsem se tedy opět nalákat nabídkou na senzační potápění a vyzkoušel jsem 2 ponory. Opět jsem byl velice zklamán. Ryby žádné a barvy korálů jsou pouze v odstínech zelené a hnědé. Prostě zdejší podmořský život se absolutně nedá srovnat s Indickým oceánem.
20. září se opět vracím do Hondurasu. Tentokrát busem ze Salvadoru. Moje první zastávka je ve městě Santa Rosa de Copán. To je velmi krásné město se zachovalou koloniální atmosférou. Dám si pozdní snídani a projdu si město se svojí filmařskou technikou. Dle informací místních je zde bezpečno a nemusím se bát okradení.
Copán Ruinas je nejznámějším a určitě i nejkrásnějším turistickým místem v Hondurasu. Městečko má opravené koloniální domy, ze kterých se staly hotely,restaurace a obchody. Je zde velmi příjemné klima díky vyšší poloze. Také proto se zde usadil Thomas z Mnichova, který zde má restauraci, ve které si vaří pravé německé pivo.
Další den jedu busem 23 km na sever po rozbité prašné cestě. Projíždíme malé vesničky chudých rolníků. Na konci cesty je v horách Aqua caliente - termální prameny. Je zde vybudovaná soustava přírodních jezírek s termální vodou. Je to příjemný relax a odpočinek v džungli. Zpět se vracím stopem malým náklaďákem a druhý den pokračuji zpět do Guatemaly. ADIOS HONDURAS.