22.12. 2016 připlouvám po nepříjemné plavbě z Venezuely proti větru a vlnám na Martinik. Po 3 letech se opět setkávám s českou komunitou a je to příjemné setkání v oblíbeném baru Mango. Příjemné je setkání s Pepou Boháčem, který se rozhodl zachránit českou dřevěnou loď Viktorku. Přestěhoval se na ní a jiľ půl roku na ní pracuje. Hned 25.12. přilétá první návštěva z Čech a sice jiľ známá dvojice Lehoun + Coura. Okamľitě vyplouváme na jih a postupně navštívíme všechny ostrovy aľ na Grenadu, odkud se vrací domů letadlem.
Nyní pro mě opět nastává čas oprav. Příběh generátor zřejmě nikdy neskončí dokud ho asi nevyhodím do moře. Tentokrát již odmítám platit drahé peníze za opravu a rozeberu ho sám. Je špatný stírací pístní kroužek, takže by to nemělo být drahé. Jenom musím počkat až ho pošlou z Německa. Mezitím budo dělat mnoho dalších prací, které nikdy nekončí.
Při návratu na Martinik se mi konečně poštěstí mít čistou oblohu bez mraků. Sopka Mont Pelée 1397 m totiž bývá až 300 dnů v roce zahalená mraky. Ihned se ráno vydávám na výšlap a po 2 hodinách stojím na vrcholu. Dolů volím jinou trasu a po dalších 4 hodinách jsem opět u moře. Byl to krásný výšlap s nádherným výhledem na Atlantický oceán a současně i Karibské moře. Při návratu do zátoky Le Marin na jihu ostrova se na logu natočí 40000 mil, které jsem již se Sněhurkou uplul.
17. srpna odlétám z Prahy směr Martinik. Zde se opět setkám se "stálými" osadníky zátoky le Marin. Sněhurka stojí
v pořádku na bójce a začínající sezóna hurikánů nevěští nic příjemného. Je velmi dusno, málo větru, občas zaprší
a hlavně v Atlantiku se tvoří jedna tropická bouře za druhou. Naštěstí se zatím Martiniku vyhýbají
Dalším problémem jsou nádrže na naftu. Při naplnění po okraj naftou a při náklonu lodě mě prosakovala nafta kolem
originálních vík z plastu. Doma jsem si tedy udělal pořádné z hliníku a nyní je musím vyměnit. Znamená to rozebrat
celou podlahu v salonu a vymontovat mnoho hadic a kabelů. To vše při teplotě 35 st.
Když již mám rozebranou podlahu, tak se rozhodnu vyčistit vodní nádrže. Z hrůzou však zjistím, že jsou plné
jakéhosi bílého bláta. Je to elektrolýza, která pomalu rozežírá hliník. Na dně jsou vyžrané jamky někde až 3 mm.
Vůbec jsem netušil, že se také ve sladké vodě může dělat elektrolýza. Vše důkladně vyčistím a namontoji do
nádrží zinkové anody. Ty by měly elektrolýzu zastavit.
V Atlantiku se opět tvoří tlaková níže, ze které se rychle udělá tropická bouře a předpoklad je přeměna na hurikán Maria. Tentokrát se bude pohybovat
velmi blízko Martiniku. V neděli 17.9. raději odpluji na jih a jedu se schovat do mariny na Svaté Lucii. Dobře jsem udělal, protože hurikán zesílil
již na stupeň 3 a více se stočil k Martiniku. Zde v marině je vítr jenom do 30 kn a 3 dny prší. Na Martiniku však foukalo 50 kn a několik lodí je poškozených.