První mojí zastávkou v Peru jsou plovoucí ostrovy Uros na jezeře Titicaca. Na nich žijí indiáni Aymarové, kteří byli Inky tak utiskováni, že si museli postavit obydlí na plovoucích rákosových vorech. Dodnes zde žijí stejným způsobem života, avšak jejich hlavním příjmem je turistický ruch, který samozřejmě ovlivnil jejich tradiční způsob života. Přesto bylo zajímavé se seznámit s jejich tradicemi a životem na rákosovém ostrově. Celkem zde žije 2500 idiánů.
Cusco bývalo hlavním městem Incké říše. Chrámy byly plné zlata a náčelníci byli uctíváni jako bohové. Po příchodu španělských conquistadorů bylo vše zničeno a vyrabováno. Do dnešní doby se dochovalo pouze několik málo staveb a ostatní domy jsou již ze španělské doby. V Cuscu je neuvěřitelné množství kostelů a samozřejmě katedrála. Ta si svojí výzdobou v ničem nezadá s katedrálou Sv. Petra ve Vatikánu. Cusco je prostě nádherné.
Výstup na Machu Picchu trvá okolo hodiny. Pohodlnější turisté se sem vozí mikrobusy. Inkové postavili toto město na vrcholu hory, protože chtěli být blízko Bohu Slunce, kterého uctívali. Je neuvěřitelné kolik stavebního materiálu sem museli vynosit a hlavně s jakou přesností dokázali opracovávat kameny, které pouze skládali na sebe.
Do hlavního města Limy se přesunu letadlem a po přeletu And se nad pevninou drží oblačnost. Lima je známá tím, že slunce je zde vidět 2 x za měsíc. Centrum města se má čím chlubit, protože historické stavby jsou opravdu krásné. Náměstí Plaza de Armas vévodí Katedrála a Pizarův dům. Klášter Santo Cristobal je svojí vnitřní výzdobou nejkrásnější stavbou ve městě. Pobřeží Pacifiku je lemováno moderní čtvrtí a plážemi. Rybářské restaurace zde nabízejí skvělé pokrmy.
Z Limy odjíždím busem 8 hodin do města Huaraz. To leží v oblasti And a je zde i nejvyšší hora Huascarán 6768 m. První výlet mě zavede do údolí, kde rostou zvláštní rostliny Puia raymone. Ta roste 7 let a potom začne kvést, ale po odkvětu však uschne. Potom mě již čeká výšlap k ledovci Pastoruni 5400 m.
Trujillo je mojí poslední zastávkou v Peru. Město má krásné historické centrum, ale hlavně v jeho okolí jsou naleziště z předincké doby. La Ciudad de Moche bylo město, ve kterém žilo 25000 obyvatel a tento indiánský kmen zde žil v období 200-800 let n.l. Obyvatelé stavěly veliké piramidy z hliněných cihel. Bohužel se zachovalo pouze málo z těchto staveb.
Chimu - Chan byl indiánský kmen, který navázal na kmen Moche a žil v letech 800 - 1400. Po té byl anektován výbojnými Inky. Ve své době měl propracovaný systém vlády a řízení kmene. Hliněné stavby jsou dnes postupně rekonstruovány a ukazují nám tehdejší způsob života. Odjíždím z Peru a za mnou zůstává nádherná země plná krásné přírody a historie.