20.3. přeplouvám na druhé americké území Karibiku a tím je Puerto Rico. Během klidné přeplavby 20 mil mě doprovází rodinka delfínů a chytám další barakudu. Tentokrát ji však raději pustím, protože zdejší vody jsou vyhlášené výskytem ciquatery. Po 20 mílích kotvím u ostrova Culembra. Přihlášení na celnici je o nervy, protože musím telefonovat na centrální úřad a diktovat všechny iniciály. Přitom sedím na celnici a celník si čte noviny. Pak teprve začne vše znovu zapisovat do PC.
Ponce je druhé největší město Portorika. Já se zde setkávám s Čechy Evou a Tondou, kteří zde žijí již dlouhou dobu. Tonda Coufal je známý jachtař, který byl členem posádky plachetnice Horizont. Společně s druhou lodí Albatros přepluli v roce 1967 Atlantik, kdy se zúčastnili pokusu o přežití na moři bez jídla a vody.
Nepříjemnou plavbou proti větru a vlnám překonávám průliv Mona mezi Dominikou a Porto Ricem. Po 2 měsících se tak vracím zpět na Puerto Rico Po přihlášení pokračuji kolem severního pobřeží do města Arecibo.
To je starým koloniálním městem, ale hlavní důvod zastávky zde je observatoř. V blízkých horách je totiž zbudován největší radioteleskop na světě. Slouží k vysílání a přijímání rádiových signálů a vědci se tak snaží navázat kontakt s cizími civilizacemi. Kousek vedle se pak nachází další zajímavost a tou je veliký jeskynní komplex Cavernas del Río Camury.
Staré město San Juan je celé zrekonstruované a plné turistů. V historických domech jsou restaurace, bary a butiky. Nové město San Juan je pak velmi moderní, prostě Amerika v Karibiku. Autobusy zde jezdí velmi málo, taxíků je pár a jsou drahé. Každý zde vlastní auto a bez něj jste zde ztracení. Jak rád vzpomínám na St.Domingo, kde jsem jezdil busem přes celé město za 1 dolar.