16.srpna - po nádherném Galavečeru MISS Mangalia přeplouváme z Rumunska do Bulharska. Přihlášení ke vstupu do země jsme podstoupili v třetím největším přístavu ve městečku BALCIK. Řekové o něm hovořili jako o Městě pramenů, později se jmenovala po bohu vína Dionypolis. Bulhaři mu pak dali jméno legendárního vojevůdce Balcika. Procházkou po nábřeží jsme došli k bývalé letní rezidenci rumunské královny. Je postavena v italském stylu a obklopena nádherným parkem s botanickou zahradou.
17. srpna - poskládali jsme kola a vyjeli se podívat na mys KALIAKRA. Toto místo je krásné nejen svými červenými útesy, ale jsou tu rozvaliny pevnosti, která byla zničena Turky v 15.st. Sousoší u vstupu je památkou na ženy, které než aby se staly válečnou kořistí pro harém, se svázaly copy k sobě a vrhly se z útesu do moře. Maličko jsme přecenili své síly, protože trasa našeho výletu měřila okolo 70km. Zpět do přístavu jsme se vrátili hodně unavení.
18. srpna - jak vypráví legenda, na břehu Černého moře kdysi zahrabali své naloupené poklady piráti. Půda ale uštědřila námořním lupičům lekci, rozložila zlaté mince na písek a ten se ve slunečním svitu blyštěl. My jsme se chtěli přesvědčit, zda je na této legendě aspoň zrno pravdy a tak jsme se na největší letovisko Bulharska dopluli podívat. A skutecne ZLATÉ PÍSKY vděčí za své jméno zlatavě žlutému písku. Zajímavostí této oblasti je klášter ALADZA. Ve 14 st. zde začali mniši s hloubením vápencové stěny, aby zde vedli daleko od civilizace zbožný život.
19. - 20. srpna - stojíme na kotvě na VARNENSKÉM jezeru. Odtud šlapeme 5 km romantickou procházkou /pozn.dle místních obyvatel/ lesem plném odpadků podívat se na KAMENNÝ LES. O tomto místě vědci usuzují, že vznikl před 50 mil.lety. V době, kdy celé okolí bylo ještě mořským dnem. Poté, co moře ustoupilo, zůstaly vápencové usazeniny, které v průběhu času díky vodě a větru získaly bizardní tvary.
21.srpna - na obou březích Varnenského jezera leží druhé největší město Bulharska VARNA. Trávíme zde jednu noc v obchodním přístavu. Zrovna se zde připravuje Mistrovství Evropy v jachtingu ve třídě FINN. Je tu i zástupce Česka - Mayer.
Mořský park dlouhý 8 km, kde je jedna pláž vedle druhé, jsme projeli na kole. V celé Varně nás oslovila pouze Katedrála Nanebevzetí Matky boží. Nádherná stavba s vysokými kupolemi honosící se zlatem. Cestou zpět do přístavu jsme narazili na trávou zarostlý komplex rozvalin velkolepých Římských lázní. Za císaře Hadriána si je vybudovali movití Římané.
22. - 23. srpen - 45 n.m. jižně od Varny se nachází na poloostrově staré a velice známé městečko NESEBR. Zůstáváme stát na kotvě před rybářským přístavem vedle hráze, která spojuje nové město se starým. NESEBR byl založen thráckými mořeplavci. Po byzantské nadvládě následovalo bulharské panství. V té době se stal důležitým černomořským přístavem. Křivolaké uličky jsou lemovány starými dřevěnými domky. Rovněž je tu několik zachovalých kostelů a rozvaliny zdi Řecké pevnosti. Městečko je silně prostoupeno komercí. Při procházce jsme narazili na českou hospodu, kde se vaří typická česká jídla a čepuje české pivo. Samozřejmě jsme neodolali svíčkové omáčce s houskovým knedlíkem.
2.-3. září - týden jsme si užívali vnoučátek a po té pokračovali do pobřežního městečka SOZOPOL. V roce 610 př. n. l. tu založil ztroskotaný řecký mořeplavec vojenskou základnu, pojmenovanou po bohu Apollonovi. Název Sozopol /Město záchrany/ se objevilo poprvé roku 431. Městečko leží stejně jako Nesebr na poloostrově a má úzké, křivolaké uličky lemované typickými dřevěnými domky.
4. září - asi 8km jižně od Sozopolu leží Národní park ALEPO, kde ustí řeka ROPOTAMA. V atraktivní zátoce u Hadího ostrova jsme spustili kotvu a vydali se člunem po řece pozorovat volavky a vodní želvy. Ale bohužel jsme žádnou plavající želvičku za člunem neviděli a ani žádná volavka nevylétla z houštin kolem řeky. Za to nádherná zátoka s průzračnou, teplou vodou bez hotelových komplexů kolem, nás doslova okouzlila.
5. - 6. září - poslední přístav na 387 km dlouhém bulharském pobřeží, kde nás čeká celní odbavení a loučeni, je CAREVO. Odtud se další den vracíme zpět do Turecka. Po 80 n.m. plavby při zadobočnim větru o síle 25 uzlů a vlnách 3-4 m vysokých připlouváme do BOSPORU a kotvíme v rybářském přístavu v POYRAZU. Tím koncí naše 1 991 n.m. dlouhá plavba kolem Černého moře. Odnášíme si spoustu nových zážitků a zkušeností. Černé moře je specifické tím, že při relativně malém větru se tvoří velké nevyzpytatelné vlny, které připomínají vařící se vodu v kotli. Jinak jsme zde potkali velká hejna delfínů, kteří se zde živí ančovičkami.