JACHTA SNĚHURKA > PLAVEBNÍ DENÍK > Plavební deník 2009 > BULHARSKOJACHTA SNĚHURKA

JACHTA SNĚHURKA  
PLAVEBNÍ DENÍK  
Plavební deník 2009  
BULHARSKO

TURECKO EGEJSKÉ MOŘE

TURECKO ČERNÉ MOŘE

GRUZIE

ARMENIE

RUSKO

UKRAJINA

RUMUNSKO

BULHARSKO

RECKO

16.srpna - po nádherném Galavečeru MISS Mangalia přeplouváme z Rumunska do Bulharska. Přihlášení ke vstupu do země jsme podstoupili v třetím největším přístavu ve městečku BALCIK. Řekové o něm hovořili jako o Městě pramenů, později se jmenovala po bohu vína Dionypolis. Bulhaři mu pak dali jméno legendárního vojevůdce Balcika. Procházkou po nábřeží jsme došli k bývalé letní rezidenci rumunské královny. Je postavena v italském stylu a obklopena nádherným parkem s botanickou zahradou.

329_full_3.jpg
329_full_2.jpg
329_full_1.jpg
329_full_0.jpg
329_full.jpg

17. srpna - poskládali jsme kola a vyjeli se podívat na mys KALIAKRA. Toto místo je krásné nejen svými červenými útesy, ale jsou tu rozvaliny pevnosti, která byla zničena Turky v 15.st. Sousoší u vstupu je památkou na ženy, které než aby se staly válečnou kořistí pro harém, se svázaly copy k sobě a vrhly se z útesu do moře. Maličko jsme přecenili své síly, protože trasa našeho výletu měřila okolo 70km. Zpět do přístavu jsme se vrátili hodně unavení.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

18. srpna - jak vypráví legenda, na břehu Černého moře kdysi zahrabali své naloupené poklady piráti. Půda ale uštědřila námořním lupičům lekci, rozložila zlaté mince na písek a ten se ve slunečním svitu blyštěl. My jsme se chtěli přesvědčit, zda je na této legendě aspoň zrno pravdy a tak jsme se na největší letovisko Bulharska dopluli podívat. A skutecne ZLATÉ PÍSKY vděčí za své jméno zlatavě žlutému písku. Zajímavostí této oblasti je klášter ALADZA. Ve 14 st. zde začali mniši s hloubením vápencové stěny, aby zde vedli daleko od civilizace zbožný život.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

19. - 20. srpna - stojíme na kotvě na VARNENSKÉM jezeru. Odtud šlapeme 5 km romantickou procházkou /pozn.dle místních obyvatel/ lesem plném odpadků podívat se na KAMENNÝ LES. O tomto místě vědci usuzují, že vznikl před 50 mil.lety. V době, kdy celé okolí bylo ještě mořským dnem. Poté, co moře ustoupilo, zůstaly vápencové usazeniny, které v průběhu času díky vodě a větru získaly bizardní tvary.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

21.srpna - na obou březích Varnenského jezera leží druhé největší město Bulharska VARNA. Trávíme zde jednu noc v obchodním přístavu. Zrovna se zde připravuje Mistrovství Evropy v jachtingu ve třídě FINN. Je tu i zástupce Česka - Mayer.

Mořský park dlouhý 8 km, kde je jedna pláž vedle druhé, jsme projeli na kole. V celé Varně nás oslovila pouze Katedrála Nanebevzetí Matky boží. Nádherná stavba s vysokými kupolemi honosící se zlatem. Cestou zpět do přístavu jsme narazili na trávou zarostlý komplex rozvalin velkolepých Římských lázní. Za císaře Hadriána si je vybudovali movití Římané.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

22. - 23. srpen - 45 n.m. jižně od Varny se nachází na poloostrově staré a velice známé městečko NESEBR. Zůstáváme stát na kotvě před rybářským přístavem vedle hráze, která spojuje nové město se starým. NESEBR byl založen thráckými mořeplavci. Po byzantské nadvládě následovalo bulharské panství. V té době se stal důležitým černomořským přístavem. Křivolaké uličky jsou lemovány starými dřevěnými domky. Rovněž je tu několik zachovalých kostelů a rozvaliny zdi Řecké pevnosti. Městečko je silně prostoupeno komercí. Při procházce jsme narazili na českou hospodu, kde se vaří typická česká jídla a čepuje české pivo. Samozřejmě jsme neodolali svíčkové omáčce s houskovým knedlíkem.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

2.-3. září - týden jsme si užívali vnoučátek a po té pokračovali do pobřežního městečka SOZOPOL. V roce 610 př. n. l. tu založil ztroskotaný řecký mořeplavec vojenskou základnu, pojmenovanou po bohu Apollonovi. Název Sozopol /Město záchrany/ se objevilo poprvé roku 431. Městečko leží stejně jako Nesebr na poloostrově a má úzké, křivolaké uličky lemované typickými dřevěnými domky.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg

4. září - asi 8km jižně od Sozopolu leží Národní park ALEPO, kde ustí řeka ROPOTAMA. V atraktivní zátoce u Hadího ostrova jsme spustili kotvu a vydali se člunem po řece pozorovat volavky a vodní želvy. Ale bohužel jsme žádnou plavající želvičku za člunem neviděli a ani žádná volavka nevylétla z houštin kolem řeky. Za to nádherná zátoka s průzračnou, teplou vodou bez hotelových komplexů kolem, nás doslova okouzlila.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

5. - 6. září - poslední přístav na 387 km dlouhém bulharském pobřeží, kde nás čeká celní odbavení a loučeni, je CAREVO. Odtud se další den vracíme zpět do Turecka. Po 80 n.m. plavby při zadobočnim větru o síle 25 uzlů a vlnách 3-4 m vysokých připlouváme do BOSPORU a kotvíme v rybářském přístavu v POYRAZU. Tím koncí naše 1 991 n.m. dlouhá plavba kolem Černého moře. Odnášíme si spoustu nových zážitků a zkušeností. Černé moře je specifické tím, že při relativně malém větru se tvoří velké nevyzpytatelné vlny, které připomínají vařící se vodu v kotli. Jinak jsme zde potkali velká hejna delfínů, kteří se zde živí ančovičkami.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg